Masaż bambusem


Masaż bambusem jest orientalnym masażem relaksacyjnym wykonywanym przy użyciu pałeczek bambusa, za pomocą których roluje się ciało. Pałeczki bambusa wykorzystywane do masażu mają różne grubości i długości – są przystosowane do poszczególnych technik oraz do wielkości ciała. Pałeczki przed każdym zabiegiem są odpowiednio przygotowywane poprzez dokładne umycie, zdezynfekowanie oraz podgrzewanie i utrzymywanie podwyższonej temperatury, tak aby podczas masażu oddawały ciepło. Masaż bambusem trwa najczęściej od 30 do 60 minut.

Przed oraz po masażu wykonanym za pomocą pałeczek bambusowych stosuje się techniki manualne. Wykorzystywane są one także jako łącznik między kolejnymi ruchami wykonywanymi za pomocą pałeczek, a także przy zmianie grubości pałeczek. W trakcie masażu odsłaniane są duże partie ciała, więc aby możliwy był pełny relaks podczas masażu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu gdzie będzie on wykonywany. Podczas zabiegu pełną relaksację znacznie ułatwia dodatkowa aromaterapia i muzyka relaksacyjna.

Las bambusowyNa początku masażu wykorzystywane są większe pałeczki. Następnie ruchem łączącym jakim jest głaskanie danej partii ciała dłońmi przechodzi się do pałeczek o mniejszej średnicy pozwalających na wykonanie dokładniejszego masażu. W kolejnym etapie masażu wykorzystuje się oba rodzaje bambusów posługując się nimi energiczniejszymi i mocniejszymi ruchami, przez co dociera się do głębiej położonych partii mięśni. Na samym końcu masażysta delikatnie muska małymi pałeczkami ciało w celu wyciszenia wcześniej pobudzonych mięśni oraz skóry.

Bambus posiada bardzo wiele korzystnych właściwości i z tego względu jest popularnym narzędziem wykorzystywanym w trakcie masażu. Jest to roślina, która bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne, w przeciwieństwie do większości innych instrumentów wykorzystywanych w masażu. Ponadto bambus posiada właściwości bakteriobójcze i jednocześnie nie podrażnia skóry. Pałeczki bambusowe są lekkie lecz również bardzo wytrzymałe, ułatwiają masażyście dotarcie do głęboko położonych tkanek. Warto dodać, że pałeczki bambusowe są bogate w krzem, dzięki czemu stanowią naturalne piezoelektryki. Poprzez pocieranie i rolowanie pałeczek po ciele wytwarza się potencjał elektryczny, który sprawia, że osoby po takim masażu dostają zastrzyk energii.

Masaż za pomocą pałek bambusowych jest masażem całego ciała. Masażysta zabieg rozpoczyna od stopy powoli przechodząc w górę, aż do karku. Następnie ponownie wraca w dół i rozpoczyna masaż od drugiej stopy. Do różnych grup mięśni wykorzystuje się pałeczki różnych rozmiarów, odpowiednio do nich dopasowanych.

Masaż bambusem może być łączony z wieloma innymi formami terapii, wśród których wymienić można przede wszystkim:

 • masaż tajski,
 • drenaż limfatyczny,
 • shiatsu,
 • ajurwedę, czyli tradycyjną medycynę indyjską,
 • tradycyjną medycynę chińską.

Wskazania i zastosowanie

Masaż bambusem zalecany jest przede wszystkim w przypadku:

 • stresu,
 • przemęczenia,
 • złego samopoczucia,
 • bólów mięśni,
 • bólów głowy i pleców,
 • niewystarczającego dotlenienia organizmu wynikającego z braku aktywności fizycznej,
 • złego stanu skóry.

Ponadto masaż pałeczkami bambusowymi doskonale modeluje sylwetkę, redukuje cellulit oraz uelastycznia skórę. Odpręża i poprawia samopoczucie, a także stymuluje i pobudza cały organizm. Po masażu ciało odzyskuje wrażenie lekkości, a ucisk pałeczek podczas zabiegu długotrwale poprawia krążenie. Masaż pałeczkami bambusa działa modelująco i drenująco, wzmacnia mięśnie, a także eliminuje wszelkie napięcia. Poza tym odgłosy wydawane przez miarowe uderzenia pałeczek bambusowych wprowadzają organizm w stan relaksu.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do masażu bambusem wymienia się między innymi:

 • krwotoki i ryzyko ich wystąpienia,
 • rany oraz blizny w początkowym stadium rozwojowym,
 • ciążę,
 • nowotwory,
 • powiększone węzły chłonne,
 • choroby przebiegające w stanie zapalnym.

Powikłania i objawy niepożądane

Czasami po masażu pojawić się mogą objawy sugerujące chorobę, świadczą o tym, że w organizmie zaszły pewne zmiany. Pojawienie się objawów takich jak nadmierne pocenie, dyskomfort, ból mięśni, nadwrażliwość na dźwięki czy też uczucie niemocy nie powinno jednak martwić. Symptomy takie mogą utrzymywać nawet przez dobę po masażu, aby następnie ustąpić. Często dopiero kolejnego dnia można odczuć pozytywne skutki zabiegu.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: