Aromaterapia


Aromaterapia jest metodą leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Opiera się na wykorzystywaniu terapeutycznych i leczniczych właściwości roślin przy stosowaniu odpowiednich olejków eterycznych dostających się do organizmu przez drogi oddechowe lub przez skórę. Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów, między innymi:

 • Do kąpieli – jest to najprostszy i jednocześnie najwygodniejszy sposób stosowania aromaterapii w domu. Przed taką kąpielą warto wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel. Do kąpieli z zastosowaniem olejów nie należy dodawać środków myjących lub też pieniących. W celu wykonania kąpieli leczniczej należy napełnić wannę wodą oraz wkropić do niej od 5 do 15 kropli jednego lub kilku olejków oraz dokładnie wymieszać z wodą. Jeśli olejki są silnie stężone można je rozcieńczyć olejem kokosowym, dzięki temu możliwe jest dokładniejsze nawilżenie skóry.
 • Do masażu – aby możliwe było przeprowadzenie masażu z udziałem olejków eterycznych konieczne jest rozcieńczenie konkretnego olejku (ok. 5-15 kropli) z naturalnym olejem roślinnym, najlepiej migdałowym lub kokosowym (ok. 25ml). Wykonanie masażu rozpoczyna się od roztarcia olejku w dłoniach a następnie masowaniu wybranych miejsc, takich jak kark, ramiona, barki czy też plecy poprzez wcieranie olejku w te miejsca. Po kilku minutach, gdy skóra wchłonie już olejek należy dokładnie umyć ciało i osuszyć ręcznikiem.
 • Do inhalacji – jest to najpopularniejsza metoda wykorzystywania olejku eterycznego. Często do inhalacji wykorzystuje się kominki aromaterapeutyczne, w których olejek wymieszany z wodą znajdujący się w naczyniu jest podgrzewany przez świeczkę pod naczyniem. Powoduje to odparowanie olejku i jego rozproszenie się po danym pomieszczeniu.
 • Do kompresów – można stosować zarówno ciepłe jak i zimne kompresy wykorzystujące olejki eteryczne. Do wykonania kompresu konieczna jest mieszanina wody z około 2-5 kroplami olejku. W takim roztworze następnie moczy się bawełnianą ściereczkę i przykłada do chorego miejsca.

Aromaterapia doskonałe łagodzi wszelkie dolegliwości zarówno psychiczne jak i fizyczne, przywraca równowagę organizmu oraz wspomaga działanie naturalnych mechanizmów obronnych.

Wskazania i zastosowanie

Kominek aromaterapeutyczny do inhalacjiAromaterapia doskonale sprawdza się w łagodzeniu stresów, napięć, bezsenności oraz zdenerwowaniu wynikających ze współczesnego trybu życia.

Za pomocą konkretnych olejków aromatycznych można leczyć różne dolegliwości:

 • apatia – olejki: tymiankowy, rozmarynowy i z mięty pieprzowej,
 • bezsenność – mandarynkowy, majerankowy, lawendowy, melisowy i różany,
 • bóle menstruacyjne – lawendowy, cyprysowy, melisowy oraz z mięty pieprzowej,
 • cellulit, pęknięte naczynka oraz rozstępy – paczulowy, kminkowy, jałowcowy, geraniowy, mandarynkowy oraz cyprysowy,
 • depresja – limetkowy, pomarańczowy i z drzewa różanego,
 • grypa – sosnowy, anyżowy, tymiankowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego,
 • reumatyzm – eukaliptusowy, cynamonowy, goździkowy oraz cyprysowy,
 • rozdrażnienie – mandarynkowy, cyprysowy, pomarańczowy oraz sandałowy,
 • stres – różany oraz melisowy,
 • trądzik oraz łupież – jałowcowy, lawendowy, sandałowy i z drzewa herbacianego,
 • zaburzenia trawienia – różany, kminkowy, kolendrowy i z kopru włoskiego,
 • zmarszczki i starzenie się skóry – lawendowy, geraniowy i z drzewa różanego.

Olejki aromatyczne mogą być również stosowane, jako afrodyzjak. W tym celu najlepiej sprawdzają się olejki z kopru włoskiego, rozmarynowy, różany, sandałowy i goździkowy.

Należy pamiętać, że przed masażem olejki eteryczne należy odpowiednio rozcieńczyć z wyjątkiem olejku lawendowego i olejku z drzewa herbacianego. Działanie najbardziej drażniące na skórę posiadają olejki: cynamonowy, goździkowy, miętowy, tymiankowy, z oregano oraz z ziela angielskiego.

Działanie olejków eterycznych może być także zależne od metody ich wykorzystania. I tak olejki:

 • w kąpielach wspomagają leczenie chorób układu krążenia, skóry, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z urazami, usuwają zmęczenie, leczą bezsenność oraz pomagają w odprężeniu i relaksie,
 • w masażach działają relaksująco, poprawiają krążenie krwi i ogólne samopoczucie oraz niwelują nadmierne napięcie mięśni, mogą również zmniejszyć przyrost tkanki tłuszczowej,
 • w inhalacji wspomagają leczenie kataru, zapalenia zatok oraz kaszlu,
 • w kompresach ciepłych pomagają przy artretyzmie, bólach mięśni, bólach menstruacyjnych, stanach zapalnych skóry oraz przy nerwobólach, natomiast kompresy zimne pomagają przy bólach głowy i oczu oraz łagodzą stany napięciowe; w przypadku skurczów, opuchlizn, urazów stawów i stłuczeń można stosować na początku kompresy ciepłe i powoli przechodzić do zimnych.

Przeciwwskazania

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania olejków eterycznych i aromaterapii. Olejków eterycznych nie powinny przede wszystkich stosować:

Poza tym na olejki aromatyczne powinny uważać także osoby posiadające skłonności do alergii. Powinny one przed zastosowaniem konkretnego olejku wykonać test alergiczny poprzez rozpuszczenie olejku w wodzie i posmarowanie skóry za uchem. Jeśli po 12 godzinach nie pojawią się objawy niepożądane, to olejek jest bezpieczny dla danej osoby.

Olejki eteryczne nie powinny być przyjmowane doustnie z własnej inicjatywy. Nie należy także stosować przez dłuższy czas tego samego olejku, ponieważ substancje znajdujące się w niektórych olejkach mogą kumulować się w organizmie, przez co wpływają niekorzystnie, a nawet toksycznie na organizm. W przypadku kobiet w ciąży stosowanie olejków powinno być skonsultowane ze specjalistą, jednak przyjmuje się, że przez pierwsze trzy miesiące cięży kobieta w ogóle nie powinna stosować olejków aromatycznych. Kobiety w ciąży powinny w ogóle unikać olejków: arcydzięglowego, melisowego, tymiankowego, z mięty pieprzowej, cyprysowego, hyzopowego, lawendowego, różanego, majerankowego, rumiankowego, z kopru włoskiego oraz jałowcowego.

Przeciwwskazaniem do stosowania olejków eterycznych w masażu aromaterapeutycznym są stany zapalne, głównie takie jak: zakrzepica, żylaki podudzi, rany skóry i zakażenia oraz choroby zakaźne, a także podwyższona temperatura ciała. Masaż również nie powinien być wykonywany u osób chorych na serce, nowotwory i po niedawno wykonanej operacji.

Ponadto warto zaznaczyć, że olejku geraniowego nie powinny stosować kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną, natomiast tymiankowy, rozmarynowy i szałwiowy są niewskazane przy nadciśnieniu tętniczym.

Powikłania i objawy niepożądane

Przy poprawnie stosowanej terapii za pomocą olejków eterycznych nie powinny pojawić się żadne powikłania, jednak przed zastosowaniem konkretnego olejku należy się dobrze zapoznać z jego działaniem. Niektóre olejki eteryczne mogą powodować pojawienie się objawów niepożądanych, np. olejek ylang ylang może wywołać euforie, nudności lub też bóle głowy, a po stosowaniu olejków z owoców cytrusowych należy unikać słońca.

Aromaterapia
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: