Terapia czerwiami


Terapia czerwiami to bioterapia polegająca na wprowadzeniu żywych, zdezynfekowanych czerwi do ran tkanek miękkich lub też do niegojącej się skóry. Terapia może być stosowana zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Usuwanie martwych tkanek ma podstawowe znaczenie w leczeniu ran, a dodatkowo zapobiega szerzeniu się zakażeń.

Literatura medyczna opisuje 3 mechanizmy działania terapii wykorzystującej czerwie:

  • oczyszczanie ran dzięki usuwaniu zainfekowanej, martwej tkanki,
  • odkażanie ran przez zabijanie bakterii,
  • pobudzanie do gojenia się ran.

Czerwie oczyszczające ranęWprowadzone do rany małe czerwie usuwają martwą i zainfekowaną tkankę często zdecydowanie precyzyjniej niż lekarz podczas zabiegu chirurgicznego. Dodatkowo czerwie nie powodują uszkodzeń zdrowej tkanki. Terapia taka jest bardzo skuteczna nawet w przypadku bakterii opornych na antybiotyki. Czerwie produkują wydzielinę posiadającą szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe. Natomiast niezabite bakterie są wchłaniane i zabijane wewnątrz czerwi. Wydzielina czerwi zawiera także alantoinę posiadającą właściwości kojące w stosunku do skóry.

Leczenie ran za pomocą larw przez długi czas było zapomnianą techniką. Do jej wykorzystywania powrócono dopiero w latach 80. XX wieku, gdy pojawił się problem oporności bakterii na antybiotyki. Obecnie w wielu krajach metoda ta traktowana jest jako jedna z podstawowych przy leczeniu wielu ran.

Wskazania i zastosowanie

Terapia czerwiami może być stosowana w celu usuwania martwej tkanki, dezynfekcji oraz wspomagania gojenia się ran. Wskazaniami do czyszczenia ran za pomocą czerwi są przede wszystkim wszelkie przewlekłe rany, w których nie jest możliwe zastosowanie chirurgicznego usunięcia martwicy, antybiotyków, preparatów enzymatycznych oraz opatrunków, które przyspieszają rozpad martwicy lub też w przypadku gdy metody te nie gwarantują szybkiego wyleczenia.

Obecnie terapię czerwiami najpowszechniej wykorzystuje się do oczyszczania martwicy wśród chorych ze stopą cukrzycową. Do typowych wskazań należy także leczenie owrzodzeń podudzi oraz odleżyn. Larwy mogą być również stosowane przy leczeniu oparzeń, rozległych zakażonych ran pourazowych, zakażeń układu kostnego, a także przy owrzodzeniach nowotworowych.

Poza oczyszczaniem ran z martwicy czerwie wykorzystywane są także przy poważnych infekcjach tkanek podskórnych powodowanych przez bakterie oporne na antybiotyki, przede wszystkim przez pałeczki ropy błękitnej oraz metycylinooporne gronkowce. Ponadto larwy pomagają usunąć z rany bakterie poprzez zwiększenie produkcji płynu wysiękowego w ranie i wypłukiwanie razem z nim bakterii.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do terapii czerwiami można wymienić przede wszystkim:

  • głębokie rany penetrujące w głąb jamy brzusznej,
  • rany zlokalizowane w okolicach dużych naczyń krwionośnych – obecnie niektórzy lekarze uważają, że obecność wielkich naczyń w okolicy rany nie jest przeciwwskazaniem do wykorzystania metody,
  • lęk przed czerwiami.

Powikłania i objawy niepożądane

Czerwie żywią się przede wszystkim martwymi tkankami i dlatego ich stosowanie jest bezpieczne. Jeżeli wykorzystywane larwy są hodowane w odpowiednich warunkach, są używane zgodnie z przeznaczeniem, a leczona osoba nie posiada żadnych przeciwwskazań, to objawy niepożądane po zastosowanej terapii nie wystąpią.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: