Liposukcja


Liposukcja jest zabiegiem polegającym na odsysaniu tkanki tłuszczowej, który w ostatnich czasach zyskał bardzo dużą popularność, szczególnie w zachodnich krajach.  Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę pacjenta przez niewielkie nacięcie specjalnego urządzenia nazywanego kaniulą, do którego podłączona jest maszyna ssąca. Usunięta tkanka tłuszczowa nie odbudowuje się, jednak w przypadku konieczności usunięcia dużych ilości tłuszczu zabieg wykonuje się kilkuetapowo. Za pomocą liposukcji najczęściej formuje się takie części ciała jak: brzuch, pośladki czy też uda. Poza tym przy wykorzystaniu liposukcji powierzchniowej możliwe jest także usuwanie nierówności skóry, czyli tak zwanej skórki pomarańczowej.

Zabiegi liposukcji można podzielić na kilka grup pod względem różnych kryteriów. Ze względu na obecność płynu podczas zabiegu można wyróżnić liposukcję  suchą i mokrą. Natomiast ze względu na zastosowany mechanizm dzieli się ją na tradycyjną, laserową, wibracyjną i ultradźwiękową. W liposukcji tradycyjnej tłuszcz rozbija się przy użyciu metod mechanicznych, a następnie odsysa za pomocą podciśnienia.  W liposukcji ultradźwiękowej wykorzystywane są natomiast fale ultradźwiękowe, za pomocą których niszczy się tkankę tłuszczową.  Ponadto możliwe jest także wykorzystanie energii laserowej lub też wibracyjnej. Aktualnie najpopularniejszą techniką liposukcji jest technika Tumescent. Polega ona na wprowadzeniu w miejsca złogów tłuszczu znacznej ilości płynów składających się między innymi z leków skurczających naczynia krwionośne zapobiegających krwawieniom, roztworów soli ułatwiających odsysanie tłuszczu oraz środków znieczulających.

Wskazania i zastosowanie

Liposukcja - odsysanie tłuszczuMetoda przeznaczona jest szczególnie dla pacjentów, którzy mają problem z nagromadzonym tłuszczem niedającym się usunąć przy pomocy ćwiczeń oraz diety. Przy wykorzystaniu liposukcji tłuszcz można odsysać z miejsc takich jak: podbródek, policzki, piersi, ramiona, brzuch, pośladki, biodra, uda, łydki oraz okolice kostek. Jednak podjęcie decyzji o liposukcji powinno być dokładnie przemyślane ze względu na możliwość pojawienia się licznych, groźnych komplikacji oraz bólu związanego z rekonwalescencją pacjenta.

Przeciwwskazania

Liposukcja nie powinna być wykonywana w przypadku osób, które mają problemy z cukrzycą, chorobami serca, płuc, nerek, skóry czy też niewydolnością krążenia. Liposukcji nie powinny się także poddawać kobiety w ciąży. Należy również pamiętać, że w przypadku osób z mniejszą elastycznością skóry, efekty nie będą tak dobre, jak u osób ze skórą w dobrej kondycji. Ponadto w przypadku niektórych partii ciała, np. w przypadku dolnej części pośladków wykonanie liposukcji jest zakazane. Liposukcja nie jest także wskazana dla osób, które szukają środka zastępczego dla ćwiczeń oraz diety w przypadku otyłości ogólnej, dla osób, które chcą pozbyć się za pomocą tego zabiegu cellulitu. Liposukcji nie powinno się także stosować do usunięcia tłuszczu z piersi, ponieważ są one miejscem częstego pojawiania się zmian nowotworowych.

Powikłania i objawy niepożądane

Komplikacje po zabiegu liposukcji najczęściej pojawiają się w wyniku odsysania zbyt dużej ilości tłuszczu lub też przez poddanie zabiegowi zbyt wielu partii ciała. Wśród możliwych powikłań liposukcji wymienić należy:

  • powstanie zatoru tłuszczowego mogącego przemieszczać się razem z krwią do płuc oraz powodować wówczas zatorowość płucną,
  • miejscowe uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej, naczyń krwionośnych lub też nerwów, które powstają, gdy odsysana jest duża ilość tkanki tłuszczowej.

Jednak często po przeprowadzonej liposukcji pacjent musi nosić tak zwane ubranie uciskowe, które w znacznym stopniu zapobiega wymienionym wyżej powikłaniom. Pacjent ubranie uciskowe powinien stosować:

  • ciągle przez miesiąc po zabiegu, a ubranie wówczas powinien ściągać tylko w toalecie
  • w drugim i trzecim miesiącu przez 12 godzin w ciągu doby.

Po wykonaniu liposukcji, tak jak po każdym zabiegu chirurgicznym pojawić się mogą: reakcje alergiczne wynikające z podania środka znieczulającego, infekcje, krwawienia, powstanie blizn oraz zakrzepów. Nieprawidłowo wykonany zabieg może przyczynić się także do zaburzenia równowagi płynów. Poza tym czasami po zabiegu zauważa się nierównomierne rozłożenie tłuszczu.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: