Dekortykacja


Dekortykacja jest zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu części lub też całości powierzchni zewnętrznej narządów, takich jak mózg, płuca oraz nerki. Dekortykacja najczęściej dotyczy płuc i wówczas polega na usunięciu opłucnej.

Zabieg dekortykacji dotyczyć może także przyzębia. Wykonywany jest po założeniu aparatu stałego na zęby i polega na nacięciu kości korowej wyrostków zębodołowych, na skutek czego kość gąbczasta wyrostka podlega szybszym przemianom. Wynika to z faktu, że organizm sam stara się wyleczyć powierzchnię kości. W wyniku tego zęby zdecydowanie szybciej się przesuwają, a czas potrzebny na leczenie ortodontyczne ulega skróceniu. Zabieg dekortykacji przyzębia jest całkowicie bezbolesny, a po jego wykonaniu nie pozostaje opuchlizna. Dzięki temu możliwe jest opuszczenie gabinetu stomatologicznego zaraz po jego wykonaniu.

Wskazania i zastosowanie

Zęby człowiekaDo wykonania dekortykacji płuca wskazaniem może być marskość pochodzenia opłucnowego, ropniak opłucnej. Zabieg wykonywany jest także w przypadku występowania cyst na nerkach.

Dekortykacja przyzębia wykorzystywana może być przy leczeniu ortodontycznym. Wykonany zabieg umożliwia zdecydowanie szybsze korygowanie krzywych zębów oaz zaburzeń zgryzu. Dekortykacja przyzębia może pomóc osobom z niewielkimi, jak i znacznymi wadami zgryzu oraz przy zdecydowanie poważniejszych dolegliwościach, takich jak szkieletowy zgryz otwarty, ciężkie zwężenia szczęki oraz znaczne dysproporcje między szczęką, a żuchwą.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonania dekortykacji płuca wymienić można przede wszystkim:

  • rozległe zmiany miąższowe,
  • zwężenie oskrzeli,
  • występowanie zmian obustronnych.

W pozostałych przypadkach dekortykacja może być niemożliwa w przypadku rozległych, niekontrolowanych infekcji, zakażeń, przy wysokim ryzyku związanym z operacją oraz przy przewlekłym osłabieniu pacjenta. Innymi przeciwwskazaniami są także koagulopatie oraz choroby o dużej śmiertelności

Powikłania i objawy niepożądane

Powikłania po zabiegu występują dosyć rzadko. Między innymi dojść może do uszkodzenia znajdujących się w sąsiedztwie struktur.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: